1984 yılında İskenderun’da doğdu. Üniversitede Mimarlık eğitimi alırken bir yandan da doğa sporları ve teknoloji üzerine, projelerde yer aldı. Yine bu dönemde su altı görüntüleme yarışmalarında birçok ödüller aldı. Mezuniyet sonrası ilk mimarlık ofisini İskenderun’da kurdu ve ilerleyen yıllarda sırasıyla Ankara ve İstanbul’da çeşitli projeler gerçekleştirdikten sonra 2012 yılında TasarımATLAS’ı İstanbul’a taşıdı.

Ankara’da mimarlık yaptığı dönemde üzerine çalıştığı ve tasarımını yaptığı işler arasında helikopter pistleri, hidrolik ve mekanik aksamlar ve yeni nesil teknolojik binalar gibi niş, yenilikçi ve teknolojik alt yapısı olan projelere liderlik yaptı. Bu; kendisinde teknoloji, bilim, sanat gibi farklı disiplinlere olan merak ve tutkuyu tetikleyen bir dönem oldu.

TasarımATLAS Architecture & Design 2011’den günümüze İngiltere’den Moğolistan’a 1,5 Milyon m2’nin üzerinde, çeşitli ölçek ve bağlamlarda projeler gerçekleştirdi. Konvansiyonel işlerin yanında, çelik karkas yapılar, parametrik tasarım ve modüler üretim sistemlerini bir araya getiren projeleri de hayata geçirdi. Çok uluslu deneyimler sayesinde kimlik üzerine düşünür oldu. Doğu’nun Batı’ya göç ettiği dönemde geçiş yolları ve nedenlerini araştırmaya başladı. Özellikle Dijital Göç’ü mercek altına aldı ve Türkiye’de neler yapabileceğine kararlar verdi.

San Francisco ve Toronto’daki teknoloji girişimlerinden sonra 2016’da GarageAtlas Technology & Design’ı kurdu. VR/AR/MR üzerine içerik tasarımı ve ayrıca yeni nesil teknolojiler, bilim ve sanat gibi çeşitli disiplinleri çarpıştırarak XR, IoT, derin öğrenme ve duygu tanıma üzerine Ar-Ge projeleri’ni GarageAtlas çatısı altında devam ettirmektedir.
Burçin Gürbüz Dijital Dönüşüm, Tasarım Odaklı Düşünme, BIM, VR+, İnteraktif Görselleştirme üzerine konuşmacı olmasının yanı sıra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak yer almaktadır.