TED - Paylaşmaya Değen Fikirler

TED, Paylaşmaya Değer Fikirlere adanmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. 30 yıl önce California’da dört günlük bir konferans olarak başlamasının ardından, günümüzde amacını destekleyen pek çok projeye sahiptir. Yılda iki kere düzenlenen TED Konferansları dünyanın önde gelen düşünürlerini ve üreticilerini 18 ya da daha kısa süreli konuşmalar yapmaya davet etmektedir. Sonrasında da bu konuşmaların pek çoğu TED.com’da ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Şimdiye kadar konuşmuş isimlere bir kaçı Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Sal Khan ve Daniel Kahneman örnek verilebilir.

Yıllık TED Konferansı her bahar Britanya Kolumbiyası, Vancouver’da düzenlenir. TED’in medya girişimleri arasında günlük yeni TED konuşmalarının yayınlandığı TED.com; altyazı ve etkileşimli dökümlerin yanı sıra dünya çapında gönüllülerin yaptığı çevirilerin olduğu Open Translation Project ve eğitim girişimi TED-Ed bulunmaktadır. TED aynı zamanda her yıl dünyayı değiştirmeyi hedefleyen sıradışı insanların hayallerini eyleme dökmelerine yardımcı olan TED Prize, bireylerin veya grupların kendi organize ettikleri yerel TED tarzı etkinlikleri destekleyen TEDx programı, ve dünya çapında yenilikçilerin projelerinin etkilerini artıran TED Fellows programının da kurucusudur.

x = bağımsız düzenlenen TED etkinliği

Paylaşmaya değer fikirler ruhunu taşıyan TEDx programı, TED benzeri bir deneyimi yaşatıp insanları bir araya getiren yerel ve bağımsız etkinlikler bütünüdür. TEDx etkinliklerinde TEDTalks videoları ve canlı konuşmacıları bir arada sunarak tartışmaya ve bağlar kurmaya ilham verir. Bu yerel ve bağımsız etkinlikler x=bağımsız düzenlenen TED etkinliği olarak TEDx markasını taşırlar. TED Konferansı TEDx programının genel rehberliğini sağlar fakat TEDx etkinlikleri bağımsızdırlar. (Çeşitli kural ve kısıtlamalara tabidirler.)

TEDx Global Day

Dünyanın en acil konularına TEDx organizasyon takımlarının bir araya gelerek fark yarattığı bir etkinliktir. Dünyanın bu sorunları sebebiyle 2017’de yaratılan TEDxGlobalDay, 2018 yılından itibaren tekrar başlatılmıştır. Bu girişimdeki amaç ise, TEDx topluluğunun daha bağlantılı bir dünya yaratma gücünü göstermektir. Küresel olan topluluk aracılığıyla eş zamanlı konuşma ve eylemin etkisini dünyanın acil sorunlarını çözmek amacıyla kullanmaktır.